Otevřít menu

Na úvodní stranu Místní knihovna ve Věžkách

Návštěv :
Celkem : 1076
Týden : 2
Dnes : 1
podrobnosti

OBRÁZEK : akce.png

Akce 2018

Týden knihoven- Tentokrát to byla Bratislava

Každoročně pořádá knihovna ve Věžkách v rámci "Týdne knihoven" zájezd za poznáním. Tentokrát to byla Bratislava. Prvním bodem programu byla plavba lodí z Gabčíkova přes plavební komory a zdymadla-technický zázrak. Následovala prohlídka Bratislavského hradu s krásnými vyhlídkami na hlavní město Slovenska. Vyhledali jsme sochu Hanze Chrystiana Andersena, Pavla Orsaga Hviezdoslava a děti nejvíce zajímaly bronzové sochy čumilů lezoucích z kanálů. Na závěr jsme absolvovali procházku pod Děvínem, kde se vlévá řeka Morava do Dunaje. Bratislava se s námi loučila krásným západem slunce nad řekou.

Obyčejné pondělí v knihovně...
Naše knihovna je malá a veselá. Děti chodí do knihovny přímo ze školy s aktovkou na zádech. Někdy si společně napíšeme úkoly, luštíme křížovky, osmisměrky, hrajeme pexeso. Pravidelně 1x za měsíc si společně čteme a povídáme si o knihách nebo příhody ze školy. Vyrobili jsme si i kulisy a hráli popletenou pohádku o červené karkulce. K naší obci neodmyslitelně patří zahrádkářské výstavy. Rozhodli jsme se křídami vymalovat parkoviště pro pana starostu a manažérku výstavy. Děti malovaly křídami traktory pro Aleše a kytičky pro Boženku. Potom jsme si vyzdobili nástěnku a myslím, že se jim opravdu povedla. Při všech akcích pomáhaly asistentky Kačka, Míša a Dianka. Dospěláci děti chválili a občas jim přinesli nějaké dobroty. A tak se schází různé věkové skupiny v rozmezí od 3 roků do 85 let. Je nám spolu dobře.

Léto je pryč a začíná nám podzim

4. září 2018. Je po prázdninách... Léto bylo úžasné a jako každoročně jsme se sešli u Jelínkovy studánky naší "oázy klidu a pohody v kouzelném prostředí". Opekli jsme si špekáčky, popili vínko a nechyběla ani výborná káva a nějaká ta sladkost. No prostě naše děvčata jsou opravdu šikovná. Pan Krč se nám vždy postará o oheň, dřevo a dovoz materiálu. Nálada byla výborná, děti jako sluníčka a tak jsme si slíbili, že i to příští léto budeme chodit na procházky, jezdit na výlety za poznáním a přes zimní období hodně číst. V knihovně se má nejen číst a půjčovat knihy, máme snahu se vzdělávat, poznávat okolí, přírodu, umění i historii. Vzájemně si předáváme zkušenosti a pomáháme si., dobře se bavíme.

Nětčická kaplička

28.srpna 2018. Prázdniny pomalu končí a několik skalních čtenářù se vydalo na procházku lesem k Nětčické kapličce. Počasí bylo krásné a v lese bylo příjemně. Povídali jsme si jako vždy a tak trošku jsme zabloudili. Když jsme vyšli z lesa zjistili jsme, že musíme jít pěkný kousek po poli. Cesta vedla kolem sadů s výbornými švestičkami, nepohrdli jsme ani jablíčky. Protože bylo velmi sucho, byli jsme zaprášení až pod zadek, ale kapličku jsme našli. U kapličky jsme si povídali pověst o sošce panny Marie, posvačili a vydali se zpět. Bylo nám dobře.

knihovnice - Zdenka Daňhelová

13.července 2018 Expedice Věžeckou divočinou

OBRÁZEK : dscn1079.jpg

Expedice byla připravována pro děti i dospělé. Akci vedl ing. Jaroslav Vacula, absolvent fakulty životního prostředí v Praze. Sešli jsme se v knihovně a v 9.30 hodin vyrazili směr Bajajka. Bylo nás celkem 10, což bylo ideální . Povídalo se o vesmíru, vzniku planety a vysvětlovali si co je to životní prostředí a jaký má pro člověka význam. Jarek dělal s dětmi i pokusy, seděli společně nad mapou okolí Věžek, ukázal dětem zkameněliny, brouky a společně poznávali rostliny. Nejvíc se jim líbila netykavka, kozí brada a hluchavka. Povídalo se i o myslivosti a všechny děti pod přísným dozorem knihovnice si vylezly na posed, odkud viděly daleko do krajiny. Expedici jsme ukončili u Jelínkovy studánky, naší oázy klidu a pohody. Překvapení na konec. Náš průvodce pouštěl dětem zvuky zvířat a ptáků a my všichni jsme hádali o jaké zvíře se jedná. Myslím, že jsme se všichni poučili.

10.července 2018 Návštěva sv. Hostýna...

 OBRÁZEK : dscn1057.jpgTentokrát jsme si jako cíl určili sv.Hostýn, významné mariánské poutní místo. Doprava opět kombinovaná bus-vlak-bus. Navštívili jsme rozhlednu s krásnými výhledy do Olomouce, Jeseníků a na Kelčský Javorník. Pod námi se rozprostírala Bystřice p/H a Chvalčov. Následovala procházka křížovou cestou. Dětem, které měly tento výlet za odměnu za to, že přes rok poctivě četly povídala knihovnice o tom co je to mozaika, o pověsti zázračného pramene, který vytryskl při tatarských nájezdech v r. 1241 a záchraně křesťanů. Navštívili jsme baziliku Nanebevzetí panny Marie a ukázali si základní kamen i historické kousky dlažby. Děti si proběhly stánky a protože všem vytrávilo společně jsme poobědvali, dali si kávu, děti zmrzku a vydali se na cestu k domovu.

7. června 2018 Cíl "Pustevny"

OBRÁZEK : dscn0797.jpg

Dlouho diskutovaný cíl, ale stále odkládaný až...... Ve čtvrtek 7.června jsme se vydalí na vytoužený výlet na Pustevny. Doprava byla bus-vlak-bus a PĚŠKOBUS. Počasí „Skoro jasno" ???. Ale... doprava v pohodě, jen když jsme vystoupili z autobusu na Pustevnách byla taková mlha, že jsme neviděli na 2 metry. Nevzdali jsme to a vyšlápli až ke kapličce Cyrila a Metoděje. Cestou jsme pozdravili Radegasta, občerstvili se a pokračovali. Zvládni jsme to na jedničku. Malá zastávka byla i v Rožnově, kde jsme vyhledali Městskou knihovnu, obdivovali jsme květy liliovníku tulipánovitého i lavičky vyrobené studenty umělecké školy.

3.červen 2018 Beneffice pro Davida...

OBRÁZEK : dscn0734.jpg

Jezdíme za kulturou, ale děláme i dobré skutky. V neděli 3.června 2018 jsme se zúčastnili v Kroměříži na nádvoří Starého pivovaru „Benefice pro Davida" . David je klučina postižený nevyléčitelnou nemocí svalovou distrofijí. Hodně jsme si o něm v knihovně povídali a rozhodli jsme se, že se benefice zúčastníme a finančně něco málo přispějeme. Program byl do detailu připraven a mezi tanečníky, kteří vystupovali v programu byly i naše malé čtenářky. Obdivovali jsme maminku i Davču samotného, jejich vůli i sílu a radost v jejich očích. Všichni zúčastnění byli na sebe nějak více ohleduplní. Koupili jsme si jeho kalendář na rok 2019, který si v knihovně pověsíme.

22. Června 2018 Návraty černovlásky...

OBRÁZEK : dscn0927.jpg

Vestibul Domu kultury v Kroměříži vyzdoben fotografiemi Roberta Rohála. U vchodu nás přivítali osobně aktéři vernisáže nazvané „Návraty černovlásky." Poklidný a slavnostní podvečer zpříjemňoval krásný hlas Jiřího Bartoně – herce a zpěváka. Jiří Bartoň , herec původně působící v Šumperku, nyní oblíbeným hercem a zpěvákem v Praze zpíval bez mikrofonu a mezi zúčastněnými procházel tak, aby nikoho nevynechal. Černovláska Soňa Drábková rozdávala krásné úsměvy a ochotně si s každým popovídala. Viděli jsme umění, krásu i hezké chování mezi lidmi. 

Poslední květnová sobota a pátrání po "Křenovské chatě"

OBRÁZEK : dscn0705.jpg

Venku kolem 30 stupňů celsia, dá se říct, že úmorné horko. Poslední květnová sobota a pátrání po "Křenovské chatě" ukryté v lese za kopcem. Našli jsme ji a byli jsme pěkně zpocení. U chaty jsme si odpočinuli, opekli špekáčky, a vydali se na cestu zpět. Když jsme vyšli z lesa měli jsme Věžky jako na dlani. Poznáváme své okolí ze všech světových stran. Kolem naší vesničky jsou mírné kopce a při každém pohledu do malebného údolí nás zahřeje pocit, že tam dole je náš domov. Krásný výšlap.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

Májový výšlap do Dřínova
OBRÁZEK : dscn0575.jpgV sobotu 12. května jsme se vydali na zámek do Dřínova. Něco málo z historie zámku: "Předchůdcem dnešního zámku v Dřínově byla tvrz postavená nejspíše v poslední čtvrtině 14. století Zbyňkem z Dřínového. Výslovně se připomíná roku 1414, kdy Zbyněk z Dřínového podnikl z této tvrze přepad. Po smrti Zbyňka roku 1418 se zámku ujal jeho syn Zbyněk, který Dřínov prodal roku 1446 Janu Talafúsovi z Ostrova. Skrbenskému z Hřiště a na Bělkovicích. Hrad měnil často majitele. V roce 1653 koupili celé panství hrabata z Walderode a jejich příbuzní hrabata Desfours-Walderode vlastnili Dřínov až do roku 1945, kdy byl jejich majetek na základě tzv. Benešových dekretů zestátněn. Přes 40 let pak zámek chátral." V současné době je majitelem soukromý vlastník, který nás hezky přivítal a zámkem provedl. Seznámil nás s historií, stavebními úpravami i plány do budoucna. Bylo to příjemné poznávání okolí a my panu Svitákovi ze srdce přejeme, aby se mu podařilo své plány uskutečnit.

Kdo neviděl Tiziana, neviděl Kroměříž...

OBRÁZEK : imageresize52.jpgKroměříž má stále co nabízet k prohlídkám. Čtenáři z Věžek vyjeli za poznáním do Kroměříže. Tentokrát navštívili zámeckou obrazárnu, kde shlédli světově proslulou a v České republice po Národní galerii nejcennější kolekci obrazů. Zámecká sbírka vznikla péčí zakladatele výtvarných sbírek zámku biskupa Karla II. Lichtenstein-Castelcorna. Magnetem nejen pro nás, ale pro všechny návštěvníky i odborníky z celého světa je poslední dokončené dílo Tiziana Vecelliho „Apollo trestá Marsya". Dalším místem návštěvy byla čokoládovna Yesterka, kde jsme ochutnali výborné pamlsky a pokračovali do restaurace „Pod starou knihovnou". Zde jsme se nejen občerstvili, ale prohlédli si kolekci fotografií p. Roberta Rohála, spisovatele a fotografa z Holešova, jehož knihy naši čtenáři dobře znají.

Po stopách „Honzíkovy cesty a zvířátka" bylo téma noci s Andersenem

OBRÁZEK : imageresize49.jpgV pátek 6. dubna 2018 byl celý den pod mrakem. K večeru se sluníčko z mraků vyklubalo a 25 dětí se vydalo z knihovny do parku pod platany, kde svými veselými obrázky vyzdobily chodníky. Následně asistentky Katka Suchá a Dianka Morevová připravily pro děti hru nazvanou „Po stopách Honzíkovy cesty", při které děti plnily úkoly a hledaly oblíbenou knihu od Bohumila Říhy. Byla ukrytá pod borovicí společně se sladkým překvapením ve veliké krabici s mašlí. S dobrou náladou jsme se společně vraceli do knihovny, kde nám hodné maminky a babičky připravily chutné občerstvení. Dětem moc chutnalo. Následovala hudební hodinka se zaměřením na zvířátka. Nasadili jsme si čepičky a byly z nás žabáci, kuřátka, veverky, myšky ... Naše asistentky hrály na klávesy a ukulele, děti dostaly od pana starosty bubínky, triangly, činely a paličky. Vznikla velká kapela. Hrálo se a zpívalo až do setmění.
Velmi oblíbená stezka odvahy byla vytýčená tentokrát v našem krásném parku, kde na děti číhala strašidla. Byla to hodná strašidla a přišla dětem popřát „Dobrou noc". Rozložili jsme si spacáky, nachystali baterky a všechny děti, které uměly číst poctivě četly z Honzíkovy cesty a malé děti si prohlížely obrázky Heleny Zmatlíkové. Byla to kouzelná noc a děti spaly jak andílci.

Učíme se poznávat hodiny, hrajeme si divadlo, zdobíme si nástěnku.
OBRÁZEK : dscn0495.jpgZima nechce skončit, stále fouká vítr a sluníčko ne a ne se ukázat. V knihovně je teplo a příjemně. Uvaříme si čaj, kterému děti říkají "Hadí krev". Každé pondělí navštěvuje knihovnu kolem 10 dětí, někdy více, někdy méně. Učíme se poznávat hodiny, čteme si pohádky, někdy píšeme domácí úkoly a vyrábíme veselou nástěnku. Nejčastěji si však hrajeme hry, které máme zapůjčené z Kroměřížské knihovny. Tvoříme slova, AZ kvíz si oblíbili i dospěláci. Také rádi hrajeme starou hru " Jméno, město ....". Všichni se dobře bavíme.

Výšlap na Bajajku, stolní hry a pohádka "O Popelce"

OBRÁZEK : imageresize.jpgLetošní pololetní prázdninový den vyšel na Hromnice tj. 2.2.2018. Devatenáctičlenná skupinka čtenářů malých i dospělých se sešla v knihovně, kde si o významu Hromnic pověděli a následně se vydali na procházku směrem k Bajajce. Na kopci, odkud byl krásný výhled po okolí, ujala se slova kronikářka obce p. Soňa Prandorfioná a vysvětlila, že Bajajka nese název po majitelích zemědělské usedlosti, ze které zbyla na kopci jen ruina. Cihly byly odvezeny a je z nich postavena kaplička ve Vlčích dolech a bus čekárna ve Věžkách. Slíbený poklad bohužel s přihlédnutím ke špatnému počasí a blátivému okolí nebylo možno ukrýt. Nezbylo nic jiného, než problém vyřešit okamžitě. Knihovnice p. Zdenka Daňhelová s dětmi utvořila kruh, děti se musely otočit zády a zavřít oči. Potom se postavila do kruhu s nápisem "já jsem poklad" a když děti otevřely oči a přečetly si nápis - došlo k obrácení pusinek z úsměvu do podkovy, ALE JENOM NA CHVILKU. Poklad se objevil ve velké tašce a úsměvy dětí byly zpět. A to byla chvíle, kdy jsme se mohli vracet do hospody "U rybníka", kde nás očekávala paní Zuzka a bylo tam příjemné teplo. Na stoly jsme rozložili stolní hry, které máme zapůjčené z Kroměřížské knihovny. Děti vytvořily skupinky podle zájmů a věku. Dospělí se rovněž zapojili do her a bylo vidět, že i oni se baví. Závěrem jsme se podívali na pohádku "O Popelce". A bylo to jako v kině: brambůrky, křupky i popcorn.


Akce 2017

ČTENÁŘSKÝ ROK 2017 JSME UKONČILI VE VÍDNI

OBRÁZEK : dscn0293.jpgŘíká se, že Vídeň je jako stará duše.... Je to město valčíků, císařů, srdce Habsburků, nádherné architektury, příjemného šarmu a vyhlášených Vánočních trhů. Na stříbrnou neděli jsme se vydali do Vídně za poznáním. Navštívili jsme park u zámku Schönbrunn, který je skutečnou oázou klidu. Navštívili jsme památník Gloriette, který parku korunuje. Následoval přejezd do středu města odkud jsme absolvovali prohlídku kulturních a historických památek. Zastávka byla u kostela sv.Štěpána, národní knihovny, koníků lipicánů, památníku umučených židů, který vytvořily české ručičky pana Hrdličky. Naše průvodkyně p.Hanáková dětem povykládala legendu o škaredém Bazilíškovi, který se vylíhl z vejce sneseného úplně černým kohoutem a které vyseděla ošklivá ropucha. Nechybělo posezení u kávy se sachrem. Po setmění jsme se přesunuli ke krásně nasvětlené radnici, kde jsme si užívali každý po svém...horký punč, pečené kaštany, děti vídeňské kolo. Pro každého se něco našlo.
Krásné Vánoce mým čtenářům a hodně štěstí, zdraví a taky krásných knih v novém roce.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

OBRÁZEK : dscn0278.jpg13.11.2017 - Do šera mlhavého podvečera zářivě svítí okna zasedací místnosti obecního úřadu kam se pomalu schází děti. Oproti jiným návštěvám knihovny jsou napjaté a tiché. U dveří je vítalo 5 pohádkových postaviček: Velký a malý čaroděj, letní a zimní víla a jedná krásná bílá paní. Budeme psát dopis Ježíškovi, si šeptaly mezi sebou a bylo na nich vidět, jak přemýšlí jaká přání do dopisu napsat. Rozdaly se nazdobené dopisní papíry, děti začaly pracovat s velkým respektem a dávaly si hodně záležet. Pomáhali rodiče, babičky i milá asistentka Michalka, která se dětem velmi líbila. Hodné tety Anička a Eva jako již tradičně připravily svačinky a teta Šárka uvařila dětem čaj "HADÍ KREV". Když byly dopisy domalovány posbírala je paní knihovnice a připravila na společné odeslání Ježíškovi na Boží Dar.
Následovalo "STRAŠIDELNÉ ČTENÍ V KNIHOVNĚ". Tentokrát při baterce četla malá strašidla a četla velmi dobře pohádky o malé čarodějnici, která dětem přičarovala do knihovny čokoládový poklad. Závěrem si všichni zazpívali s Michalkou tři písničky.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

OBRÁZEK : helow__.jpgDušičkový podvečer plný tajemství a vzpomínek prožili dospělí čtenáři v knihovně ve Věžkách. Tentokrát se povídalo při svíčkách a vzpomínalo na doby minulé. Starosta Bc.Aleš Bosák zajistil z Okresního archívu první kroniku Věžek z let 1923 až 1962, dále 1963 až 1978, které jsme opravdu obdivovali. Nad kronikami z let 2011 - 2015, které pečlivě zpracovává naše kronikářka Soňa Prandorfi jsme se zamysleli a konstatovali "JAK MOC TEN ČAS LETÍ".
A povídalo se dál...... až pan starosta přinesl dobové fotografie zámku, vzpomínal se rod Redlichů, do vzpomínání se zapojili pamětníci a čas utíkal. Zlatým hřebem večera byla návštěva hrobky do níž jsme vstupovali se zatajeným dechem a podivným pocitem. Chovali jsme se tiše a okázale na tomto tajemném místě, neboť úctu k dobám minulým by měl mít každý z nás.

Na fotografie se podívejte ve fotogalerii - "Povídání u svíčky"

Zdenka Daňhelová - knihovnice

Týden knihoven - je celostátní akce, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků.

Na fotografie se podívejte ve fotogalerii

Poznáváme Brno s knihovnou

OBRÁZEK : pa088328.jpgPro letošní rok jsme si připravili u příležitosti „Týdne knihoven" výlet za poznáním kulturních a historických památek města Brna. Cílem byl hrad Špilberk, jeho okolí a krásné vyhlídky na město. Navštívili jsme barokní lékárnu, poslechli si zvonkohru, která nám zahrála písničku „ Po starých zámeckých schodech". Nahlédli jsme do studny s očekáváním pokladu-bohužel nic!!! V 10.05 hodin jsme sestoupili do kasematů, kde nám mladý průvodce vyzradil historii i význam hradu. Dětičky se trošku bály, ale fakt jen chviličku.
Odpolední program byl pro všechny velkým přáním a to návštěva vily Tugendhat, o níž jsme si v knihovně hodně povídali. Vstupenky jsme měli objednané už v březnu. Tato nadčasová stavba všechny učarovala. Téměř všichni máme přečtenou knihu „Skleněný pokoj" od Simona Mawera, která popisuje život ve vile za druhé světové války a přestože není autentická hodně nám napoví.
Nechybělo ani občerstvení. Poobědvali jsme v restauraci „Na chatě" poblíž vily Tugendhat. Schodovou ulicí jsme sestoupili k parku v Lužánkách, který je vhodný k procházkám. Dobrou kávu jsme si dali v kavárně „Celnice", která se nachází v zahradě vily „Löw-Beerů", rodičů Gréty Tugenhatové.

Poznáváme okolí Věžek

OBRÁZEK : 20170717_134026.jpgLéto uteklo jako voda. Čtenáři naší knihovny se však nenudili. Když děti odjely na prázdniny dohodli se, že si prázdniny taky užijí a to vycházkami do přírody za účelem poznávání okolí. Sraz jsme měli v parku pod platany, kde jsme si změřili krevní tlak. Teploty vzduchu byly občas vysoké, občas vysoká vlhkost a naši turisté v různém věku. Už u této činnosti jsme se dobře pobavili. A cíle našich vycházek? Myslivecká chata „U zajíčka" ukrytá v lese nad Zborovicemi, „Zlobická chata" už dle názvu nad Zlobicemi, a výšlap do Zborovic, kde jsme navštívili tamní knihovnu. Zde nás přivítala příjemná paní knihovnice, nasbírali jsme informace a zkušenosti s jejich čtenáři. S prázdninami jsme se rozloučili jako již tradičně u „Jelínkovy studánky", v kouzelném prostředí přírody. Bylo to moc fajn léto.

VÝLET ZA VOJENSKOU TECHNIKOU
OBRÁZEK : dscn1382.jpgPrvní prázdninový den jsme prožili tak, jak si děti přály. Svezly se vláčkem ze Zborovic do Kotojed (někteří poprvé a někteří po mnoha letech) odtud pěšky do areálu vojenské základny na Hvězdě, kde se dětem věnoval p. Roman Odstrčilík se svým kolektivem správných chlapů. Předvedli jim vojenskou techniku včetně odborného výkladu p. Zdeňka Drábka. Areál je obklopen lesem vhodným tak akorát pro dobrodružství. Děti střílely na terč PAINTBALL-pistolemi, do vojenské Tatry 815 vlezly v počtu 12 a nejvíce nás všechny nadchla jízda obrněným vozidlem BVP. Nezapomněli jsme ani na špekáčky, které jsme si opekli přímo v areálu. Při zpáteční cestě kolem kroměřížského letiště jsme společně sledovali start letadla. Děti si užily a zároveň se seznámily s dopravními prostředky vzdušné, železniční, vojenské i silniční dopravy, neboť do Věžek jsme cestovali autobusem. Počasí bylo tak akorát, co víc si přát.

Zdenka Daňhelová-knihovnice

OBRÁZEK : za.jpgKroměříž 20.5. slavnostně oděná do baroka vyzvala čtenáře z Věžek k návštěvě města. Nejprve jsme shlédli dobový průvod, který byl zážitkem pro zúčastněné děti. Zajímavé byly šermířské a scénické bitevní ukázky. Po shlédnutí barokní módní přehlídky jsme se přesunuli do Arcibiskupských sklepů. Sklepy nás provedla p. Hana Rozehnalová z Věžěk, jejíž výklad byl srozumitelný, odborný a velmi příjemný. Na prohlídku jsme se velmi těšili a taky na ochutnávku vín. Bohužel jsme našli na vratech cedulku, že se ochutnávka z technických důvodů nekoná. "Takový malý podraz". Víno jsme si koupili a ochutnávka proběhla v knihovně skoro v domácím prostředí.

Zdenka Daňhelová-knihovnice

Pátek 31. března 2017 - Kouzelná noc plná pohádek, písniček i strašidel. OBRÁZEK : noc_s_annd.jpgTaková byla poprvé ve Věžkách "Noc s Andersenem". Děti malovaly v parku pod lampami "Jaro" zatančily si pod krásným platanem a na dřevěném mostku si zazpívaly písničku. Když v knihovně tvořili za pomoci tety Šárky přáníčka pro své blízké přišel za nimi "SPÁČ" s bambulkou na čepici. Naše milé asistentky Kačka a Dianka s dětmi zazpívaly písničky a zahrály na ukulele. Nechyběla krásná strašidla na stezce odvahy ani čtení pohádek. Hodné tety Eva a Anička připravily občerstvení a maminky napekly skvělé moučníky. Víte kde jsme spali? Pan starosta nám půjčil zasedací místnost. Bylo nám všem moc dobře.

Zdenka Daňhelová-knihovnice

Vzdali jsme hold knihám i našim předkům...

OBRÁZEK : img_20170307_1556511.jpgBřezen je měsícem knihy a to byl důvod k návštěvě Zámecké knihovny v Kroměříži, kde nás osobně přivítal zámecký knihovník p. Cyril Měsíc. Zámecká knihovna patří k nejcennějším historickým knižním fondům v České republice. Obsahuje 90 tisíc svazků. Interiéry, které nás učarovaly jsou vybaveny bohatě zlacenými barokními dřevěnými skříněmi z 18. století. Z podrobného výkladu pana knihovníka jsme se dozvěděli, že inventář je doplněn vyřezávanou balustrádou a čtyřmi historickými glóby, které jsou darem francouzského krále Ludvíka XIV.

Dalším bodem našeho výletu za poznáním byla návštěva zámku. Milá průvodkyně nás seznámila s příběhy a událostmi jednotlivých pokojů a sálů, z nichž jsme nejvíce obdivovali sál Sněmovní. Velkým překvapením pro nás byla informace podaná naším starostou Bc. Alešem Bosákem o opravě kopule zámecké věže v letech 1947-1949, kde pracovali šikovné ruce p.Josefa Jelínka, Jindřicha Jurči z Věžek a p.Františka Pluhaře z Bařic, jejichž potomci ve Věžkách žijí a dobře je známe. Pohledem na věž jsme vzdali hold i našim předkům. Protože na zámku bylo velmi chladno navštívili jsme příjemnou restauraci u Maxmiliána, kde jsme se občerstvili před cestou k domovu.

Zdenka Daňhelová-knihovnice

OBRÁZEK : 20170220_190947.jpgÚnor 2017, pochmurné počasí, větrno a deštivo, tak akorát podlehnout depresím. Jenomže čtenáři naší knihovny umí takové stavy dobře zahánět a tak jsme využili pozvání knihovny Morkovice na besedu s Márovými o cestování po USA a Havajských ostrovech. Rodinu Márových už dobře známe vzhledem k tomu, že jejich besedy navštěvujeme každoročně a pokaždé jedeme domů spokojeni a s novými zážitky. Letos na besedě chyběl Jirka - hlavní organizátor všech výprav, které do detailu připravoval. Ten kluk, ač sám vzhledem k nemoci fyzicky nic nezmohl, rozdával svými úsměvy a pouhým pohledem tolik síly a radosti, že nás všechny dobil pozitivní energií. Díky mu za to a čest jeho památce.
Márovi dále pokračují v cestování a jejich povídání je napínavé, vtipné a velmi zajímavé. Těšíme se na příště.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

OBRÁZEK : vystrizek.jpg


Akce 2016

V Knihovně četla Čarodějnice...

Příběhy černé čarodějnice přilákaly děti do knihovny 21. listopadu 2016. Nejprve musely splnit několik úkolů, jako například najít správnou cestu do hradu pro strašidla, potom vymalovat obráOBRÁZEK : strasidelne_cteni_pozvanka_161121.jpgzky čarodějnic, které míchaly různé nápoje. Větší děti si vyráběly papírové dýně za pomoci tety Šárky. Hodné tety Eva a Anička připravily chutné a zakleté občerstvení a k pití byl připraven nápoj "HADÍ KREV", který hlídal had se svými asistenty v podobě dvou krysáků se dvěma malými myškami. Děti překvapily: VŮBEC SE NEBÁLY a všechno jim chutnalo. Najednou mezi děti vlítla čarodějnice na koštěti, které mělo řadící páku i tachometr. Všechny děti zahnala do svého doupěte, kde svítily pouze dýně. Do knihy si svítila baterkou a četla pohádku o černé čarodějnici, která si nemyla nohy. Dětičky byly úžasné a my dospěláci jsme se s nimi bavili tak, že jsme zapomněli fotit. Tak snad příště.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

Týden knihoven...

OBRÁZEK : pa043105.jpgVe dnech 3. až 9.října 2016 probíhal jubilejní ročník "Týden knihoven"! Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Při této příležitosti se vydali čtenáři knihovny z Věžek do Krajské knihovny. Vzhledem k tomu, že krajská knihovna nese jméno Františka Bartoše uskutečnila se tato výprava dne 4.10.2016, kdy se v kalendáři píše jméno František. Přivítala nás osobně paní ředitelka PhDr. Zdeňka Riedlová a celou knihovnou nás provedla Mgr. Jarmila Trnčáková. Seznámila čtenáře s historií i přestavbou budovy, evidencí dokumentů i moderním způsobem výpůjček a vracení knih. Druhým bodem programu byla návštěva vegetariánské restaurace za účelem shlédnutí interiéru, jehož výrobce všichni účastníci dobře znají. V příjemném prostředí jsme poobědvali. Třetím bodem programu byla návštěva budovy Krajského úřadu a hlavně jízda „Baťovým výtahem". Příjemná průvodkyně seznámila všechny přítomné se životem Tomáše Bati, jeho rodiny a podnikáním, nevynechala ani historii Zlína a velké bombardování za 2. světové války. Všechny učarovala vyhlídka z terasy 21 a přestože nám počasí moc nepřálo bylo na co se dívat. Výlet absolvovalo 22 osob ve věku od necelých 2 let do celých 83 roků. Za odvahu jsme se všichni odměnili výbornou kávou nebo čokoládou v kavárně na střeše budovy Krajského úřadu.

Chtěla bych poděkovat panu starostovi Bc. Aleši Bosákovi a zastupitelstvu za podporu při akcích a besedách, které knihovna organizuje.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

První školní den...

OBRÁZEK : dscn0578.jpgKrásné slunečné odpoledne u Jelínkovy studánky , poblíž rybníka, který je plný divokých kachen poskytl dětem i dospělým zákoutí, které by nám mohl ledaskdo závidět. Je 1. září a to je čas, kdy prázdniny definitivně skončily a děti musí do školy za vzděláním. Sešlo se nás hodně, čtenáři knihovny, rodiče dětí, které knihovnu navštěvují pravidelně i ti tzv. skalní. Přišli i kamarádi, kteří se možná čtenáři teprve stanou. Děti absolvovaly stezku odvahy a to opravdu odvážně - za což byly všechny odměněny malým dárečkem. Bylo veselo, společně jsme si opekli špekáčky a tak se rozloučili s prázdninami.

Zdenka Daňhelová - knihovnice

 21.6.2016 ♠  Malí čtenáři na výletě za poznáním

OBRÁZEK : mali_ctenari_v_kromerizi_009.jpgV úterý 21.6.2016 jsme se vydali na výlet do Kroměříže za poznáním. Naše první zastavení bylo na Velkém náměstí, kde jsme si ukázali kde je radnice, muzeum a zámek.  Povídali jsme si o ulici Ztracená, jejím významu a o tom, že kdysi dávno v ní měli řemeslníci své malé dílny. Už na schodech do Podzámky děti zahlédly vláček, který na ně čekal. Při jízdě vláčkem děti obdivovaly kašny, rybník i pokroucené stromy. Při pěší procházce se dětem  předvedla  skotačivá  veverka, kačeny na rybníku i pyšný páv. 

Následovala malá pauza na svačinku a zmrzlinu. Čekalo nás zrcadlové bludiště. Smích, výkřiky a pitvoření u zrcadel vtáhlo i "dospěláky"do dětských let. Smáli jsme se ještě venku. Závěrem jsme vyhledali na náměstí 3D obraz s kotlivcem a pořídili pár obrázků. Vraceli jsme se linkovým autobusem plni zážitků.          

Zdenka Daňhelová - knihovnice

30. 5. 2016 ♠ Zábavné odpoledne v knihovně

OBRÁZEK : 20160530_164725.jpgObyčejné pondělí v knihovně. Venku je horko, jdu do knihovny a vidím děti, jak si trhají třešně. Ony mě také zahlédly a během 10 minut už byly za mnou v knihovně. A tak jsme si četli hádanky – společně luštili, potom jsme skládali puzzle a přitom četli pohádku „O pyšné košilce“. Tentokrát jsem četla já dětem. Než pohádka skončila, všichni měli puzzle poskládané.

Zdenka Daňhelová  – knihovnice

 

18.5.2016 ♠  Me­zinárodní den muzeí

OBRÁZEK : vylet_za_kulturou_2016_044.jpgVzhledem k tomu, že dnes byl Mezinárodní den muzeí  navštívili jsme Muzeum Kroměřížska. Prohlédli jsme si všechny expozice od historie v podzemí, obrazy Maxe Švabinského, Tisíc tváří černovlásky  i přírodopisné. Odtud jsme se přesunuly do zrcadlového bludiště, kde jsme se opravdu zasmáli. Nevynechali jsme ani expozici Karla Kryla, která byla úžasná. Zde jsme se potkali s autorem vys­tavených fotografií v muzeu p. Robertem Rohálem. Protože je i spisovatelem pozvali jsme ho do knihovny do Věžek. Tak uvidíme. Závěrem jsme udělali obyčejné foto s černovláskou. Bylo to hezké odpoledne.

Zdenka Daňhelová  – knihovnice

19.4.2016 ♠  Monika Mešková, spisovatelka

OBRÁZEK : cimg5112mesk.jpgVěžky  – Příjemné odpoledne prožili čtenáři knihovny ve Věžkách, které navštívila spisovatelka románů a výtvarnice Monika Kopčilová Mešková z Hulína. Její romány ze současnosti jsou čtenářům velmi blízké a dodávají pozitivní energii. Knihovnice Zdenka Daňhelová na úvod přečetla úryvek z poslední knihy Moniky Meškové, s názvem Zpáteční lístek do nebe. V pořadí čtvrtá kniha je jiná, než všechny předešlé. Poslední román byl podle autorky napsán s důrazem na psychologii jednotlivých postav. Nový citlivý příběh vypráví o životě průměrné ženy, která přežije mozkovou mrtvici, řeší problémy se záletným manželem či dospívajícími dvojčaty. Účastníci besedy se zajímali nejen o autorčiny knihy, ale také o její výtvarné práce. Z tvorby našeho hosta byly v zasedací místnosti obecního úřadu vystaveny kreslené portréty a všichni zúčastnění je s uznáním obdivovali. Při podepisování knih obdarovala spisovatelka čtenáře krásným věnováním, čímž všechny potěšila.

Zdenka Daňhelová  – knihovnice

22.2.2016 ♠ Beseda s rodinou Márových v Morkovicích, společný výlet 9 čtenářů…

OBRÁZEK : marovi_2016_004.jpgV únoru 2016  jsme využili pozvání Morkovické knihovny a zúčastnili se besedy s rodinou Márových, kteří cestují se svým nemocným synem po celém světě. Podívali jsme se s nimi do Austrálie. Všechny cesty připravuje a to do detailu syn Jirka. Tatínek s maminkou poutavě vypráví, vzájemně se doplňují, promítají fotky a krátké filmové zážitky z cest.   Pan Jiří Mára píše knihy o absolvovaných cestách. No, samozřejmě, že jsme si taky koupili. Říkají, že „NIC NENÍ  NEMOŽNÉ“ a toto věnování nám napsal na společnou fotografii, kterou máme vystavenou v naší knihovně.. Byl to krásný večer.

 Zdenka Daňhelová  – knihovnice


Akce 2015

4.12.2015 ♠ Povídání u stromečku

OBRÁZEK : deti_v_knihovne_vanoce_2015_018.jpgRozzářené oči dětí odměnou!
Tahle skupinka  dětí si poskládala Večerníčkovu čepičku a vyzdobila vánočními motivy. Když si  děti daly čepičku  na hlavy tajně si přály mít pod stromečkem hodně dárků. V knihovně se četla pohádka o hodném čertovi , malí čtenáři  říkali básničky a zpívali písničky. Po rozsvícení stromečku se povídalo o  miniaturních dřevěných broučcích, které stromek zdobily a děti je obdivovaly. Připravena byla i odměna pro každého. A co je odměnou pro nás ? Minulý rok navštěvovaly knihovnu ve Věžkách  pouze dvě děti, v současné době máme dětí 10 a věřte, že knihy si opravdu umí vybírat.                                

 Zdenka Daňhelová  – knihovnice

27.10.2015 ♠ Helena Hanáková, cestovatelka 

OBRÁZEK : beseda_s_helenou_hanakovou.jpgČtenáři z Věžek na cestách
 

„Říká se, že cestovat má člověk nejen proto, aby poznával, ale aby si pak víc vážil domova“ přečetla úvodem knihovnice z knihy  od spisovatelky Marcely Mlynářové.

Den před státním svátkem se čtenáři sešli v knihovně na besedě nazvané „Letem, světem“ s cestovatelkou Helenou Hanákovou z Kroměříže. Povídání o zemích jako je Čína, Francie, Itálie, Jihoafrická republika, Nepál a dalších zemích bylo prokládáno fotografiemi, různými zajímavými předměty, které  bylo možno osahat i vyzkoušet jejich funkčnost.  

Hudební vystoupení  žákyně soukromé umělecké školy Diany Morevové přispělo k uvolnění atmosféry a umocnilo pohodu.  Nechybělo ani malé pohoštění domácí výroby.

  Zdenka Daňhelová  – knihovnice

7.5. 2015 ♠ Klára Janečková, spisovatelka oblíbených románů

OBRÁZEK : p5075881jan3.jpgKlára Janečková hostem knihovny ve Věžkách 
 

Čtenáři z Věžek přivítali  v prostorách zrekonstruované knihovny spisovatelku oblíbených českých románů paní Kláru Janečkovou. Knihovnice přečetla úryvek  z románu Srdce v písku, následně předala slovo a kytičku milému hostu. Povídání o knihách bylo zajímavé vzhledem k tomu, že čtenáři dobře znají životní příběhy postav téměř ze všech vydaných knih spisovatelky. Paní Klára Janečková v příjemné atmosféře odpovídala trpělivě na všechny dotazy zúčastněných. Nechyběla ani autogramiáda  při které byly rozdávány podpisy, poděkování i úsměv.

 Zdenka Daňhelová  – knihovnice


Akce 2014

3.11.2014 ♠ spisovatelka detektivních románů Miluše Dovrtělová